„Badania środowiska dla wielkoskalowych elektrowni jądrowych oraz SMR-ów w Polsce ˗ podobieństwa, różnice i wyzwania” – o tym będzie mówiła Anita Kuliś podczas konferencji REMEDy, na którą zapraszamy w imieniu swoim i organizatora. REMEDy to prestiżowe wydarzenie poświęcone remediacji terenów oraz związanych z tym badaniom wód i gruntu. Warto zarezerwować czas!
Konferencja REMEDy 2023 odbędzie się 27 września. Warto wziąć udział, bo tematy i prelegenci zacni (więcej w innym naszym artykule), ale przede wszystkim… PRZEDE WSZYSTKIM dlatego, że Anita!
Anita Kuliś z Sotis Advisors wystąpi z prezentacją: Badania środowiska dla wielkoskalowych elektrowni jądrowych oraz SMR-ów w Polsce ˗ podobieństwa, różnice i wyzwania. O czym będzie mówić?
Dla tych, co nie mają czasu:
Anita m.in. przedstawi kluczowe wyzwania dla dużych i małych projektów energetyki jądrowej, omówi zagadnienia związane z delimitacją koniecznych badań środowiska, a także poruszy kwestie współzależności badań lokalizacyjnych i środowiskowych.
Dla tych, co lubią dużo czytać:
Dane o środowisku dla projektów energetyki jądrowej są zbierane pod kątem dwóch różnych procesów administracyjnych: oceny oddziaływania na środowisko, kończącej się decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, i analizy lokalizacji, kończącej się decyzją lokalizacyjną. Potrzebne do obu tych procedur informacje różnią się stopniem szczegółowości danych oraz przede wszystkim celem. Upraszczając: etap ooś analizuje wpływ inwestycji na poszczególne elementy środowiska, z kolei etap lokalizacji analizuje wpływ uwarunkowań środowiskowych na możliwość lokalizacji w danym miejscu projektu EJ.
Decyzja środowiskowa jest potrzebna, aby złożyć wniosek o decyzję lokalizacyjną. Te dwa różne spojrzenia determinują zakres analiz przestrzennych i merytorycznych koniecznych do obu procesów. Paradoksalnie można uzyskać decyzję środowiskową na lokalizację, która później zostanie wykluczona z powodu „wady zasadniczej”. Aby inwestor nie tracił czasu ani pieniędzy, niezwykle ważne jest stworzenie harmonogramu badań oraz wstępna weryfikacja uwarunkowań środowiska, w których planuje się zlokalizować EJ. Na tym etapie nie ma znaczenia, czy projekt dotyczy EJ czy SMR.
W Polsce jesteśmy obecnie na bardzo zaawansowanym etapie procesu oceny oddziaływania na środowisko dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, której lokalizację zaplanowano na Pomorzu. Niewątpliwie będzie on punktem odniesienia dla innych projektów dużych reaktorów. Miejmy nadzieję, że lekcje wyciągnięte z tego etapu pozwolą na lepsze i szybsze przygotowanie dokumentacji dla podobnych inwestycji. Chwilowo nie wiadomo, jak organy administracji podejdą do mniejszych elektrowni z reaktorami SMR, szczególnie że mówimy tu o projektach od 1MW po 300 MW (BWRX), czy nawet około 500 MW (Rolls Royce), w różnych technologiach i skali. Tymczasem ani polskie ani zagraniczne regulacje, włączając Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, nie rozróżniają explicite dużych i małych reaktorów i stawiają im te same wymagania. MAEA ogranicza się do zdania, że analizy te powinny być adekwatne do skali możliwego zagrożenia. A zagrożenie jest związane przede wszystkim z możliwą ucieczką radionuklidów do środowiska.
W prezentacji zostaną zaprezentowane ogólne informacje nt. energetyki jądrowej oraz reaktorów SMR, przedstawione kluczowe wyzwania dla dużych i małych projektów EJ, omówione zagadnienia związane z delimitacją koniecznych badań środowiska, a także zostanie poruszona kwestia współzależności badań lokalizacyjnych i środowiskowych.
Zapisy na stronie organizatora.