Aktualności

My projektujemy, firma wdraża

Za nami kolejne spotkania z rybakami w Ustce, Łebie i we Władysławowie, podczas których Baltic Power, wspólny projekt ORLEN i Northland Power, zaproponował wdrożenie przejściowego systemu rekompensat dla operatorów łodzi komercyjnych rybackich, które swoje łowiska mają na terenie przyszłej budowy morskiej farmy wiatrowej oraz trasy kabla eksportowego. Obejmuje on także operatorów łodzi rekreacyjnych wędkarskich. System ten został zaprojektowany przez Sotis Advisors we współpracy z MIR-PIB.

Na rzecz Baltic Power działamy od kwietnia tego roku, m.in. przeprowadzając badania społeczne i uczestnicząc w spotkaniach z rybakami, administracją publiczną, projektując przejściowy system rekompensat oraz przyjmując i weryfikując wnioski o rekompensaty. Na ostatnim spotkaniu, które odbyło się 18-20 października w Ustce, Łebie i Władysławowie, przedstawiciele Baltic Power omówili m.in. szczegóły tymczasowego systemu rekompensat. Obowiązuje on na czas budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power albo do czasu wprowadzenia regulacji prawnych wypracowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Ministerstwem Klimatu.

Zlokalizowana na wysokości Łeby i Choczewa farma Baltic Power (~1,2GW) ma pokryć nawet 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, co odpowiada potrzebom ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce. Jest to jedyny projekt, który dotarł do fazy budowy. Obecnie trwa jej część lądowa, a w 2025 rozpocznie się kampania instalacyjna na morzu. Zakończenie budowy zaplanowano na 2026 rok. 

„Każde spotkanie ze środowiskiem rybackim pogłębia naszą wiedzę o tym sektorze gospodarki, lepiej rozumiemy obawy i problemy rybaków, nawiązujemy coraz lepsze relacje oparte na wzajemnym zaufaniu i wszyscy czekamy na oficjalne regulacje, które zobiektywizują mechanizm rekompensat dla wszystkich deweloperów morskich farm wiatrowych. Przygotowaliśmy przejściowy system rekompensat w ciągu kilku miesięcy, opracowując w międzyczasie różne jego warianty, podczas gdy na regulacje oficjalne wszyscy czekają już od września 2021. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest on idealny ani nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale jest, i to na ten moment jest najważniejsze. Możemy się dalej uczyć!” – mówi Anita Kuliś z Sotis Advisors.

fot. Baltic Power

Ciąg dalszy współpracy

Dla firmy GK Polenergia S.A. przygotowywaliśmy już m.in. kartę informacyjną przedsięwzięcia (KIP), teraz robimy przegląd procedur środowiskowych i społecznych.

Przegląd procedur środowiskowych i społecznych robimy pod kątem zgodności z ISO 14001, ESG oraz wymagań banków inwestycyjnych i prawa, a także wewnętrznej spójności pomiędzy nimi.To w sumie 10 procedur do przejrzenia, włączając w to wymagania dla wykonawców i podwykonawców (w łańcuchu dostaw).

fot. Polenergia

Działamy dla Polenergii

Podpisaliśmy umowę z firmą Polenergia na przygotowanie karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP), raportu oddziaływania na środowisko (OOŚ), prognozy OOŚ dla projektu budowy lądowej farmy wiatrowej.

W ramach umowy będziemy także wspierać inwestora w procedurach administracyjnych. Dziękujemy za zaufanie i liczymy na dobrą współpracę.