„Regulacje prawne sektora jądrowego. Prawo atomowe” to artykuł z serii #AtomInAction, który piszemy razem z ekspertami energetycznymi Deloitte. Wspólnie przybliżamy tematykę atomu z punktu widzenia technologii, zastosowania oraz bezpieczeństwa pracy.
We wstępie artykułu czytamy: „Sektor jądrowy, rozumiany jako działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, podlega restrykcyjnym regulacjom prawnym, ponieważ ryzyko, jakie ze sobą niesie, jest bardzo specyficzne, a technologie jądrowe mają często podwójne zastosowanie cywilne oraz wojskowe. Uznaje się zatem, że prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące wymaga specjalistycznych regulacji, które pozwolą na wykorzystanie plusów wynikających z technologii jądrowych (medycyna nuklearna, produkcja izotopów dla medycyny, diagnostyka, produkcja energii i wiele innych) przy jednoczesnym zabezpieczeniu potencjalnego ryzyka związanego z podwójnym zastosowaniem i niebezpieczeństwa przejęcia tych technologii lub produktów wytworzonych przy ich stosowaniu przez osoby lub podmioty niepożądane. W Polsce w ostatnim czasie procedowany był projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, czego efektem jest nowelizacja tzw. specustawy jądrowej, która weszła w życie 13 kwietnia 2023 roku„.
„Z uwagi na zakres analiz, który w wielu obszarach pokrywa się w przypadku badań lokalizacyjnych (do decyzji lokalizacyjnej) i środowiskowych (do decyzji środowiskowej), ich prowadzenie odbywa się równolegle i jest ściśle powiązane. W praktyce pierwszym ważniejszym procesem administracyjnym dla elektrowni jądrowej jest uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, a następnie decyzji lokalizacyjnej. Raport o oddziaływaniu i decyzja środowiskowa muszą być uzyskane wcześniej i stanowią załącznik do wniosku o decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy obiektu energetyki jądrowej” – pisze dr inż. Przemysław Żydak.
Cały artykuł na stronie Deloitte.