„Wyzwania i potencjał reaktorów SMR w transformacji energetycznej” to trzeci już artykuł z serii #AtomInAction, który piszemy razem z ekspertami energetycznymi Deloitte. Wspólnie przybliżamy tematykę atomu z punktu widzenia technologii, zastosowania oraz bezpieczeństwa pracy.

Tym razem kilka słów o małych reaktorach modułowych (SMR), które w ostatnim czasie wywołują sporo emocji w środowisku związanym z energetyką jądrową. W artykule w ramach cyklu #AtomInAction autorzy piszą m.in. o tym, czym jest reaktor SMR, jakie są typy reaktorów SMR, jak reaktory SMR odnajdują się w polskim systemie energetycznym, o nowych modelach biznesowych w zakresie inwestycji w elektrownie oparte o reaktory SMR.

„Reaktory SMR obiecują wiele korzyści dla tych, którzy zdecydują się na ich budowę i eksploatację. Cieszą się także ogromnym poparciem politycznym. Jednak, podobnie jak w przypadku wielu innowacyjnych rozwiązań, muszą one jeszcze potwierdzić w praktyce swoje zalety, aby stać się nierozłączną częścią zdekarbonizowanego sektora energetycznego pokrywającego zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną w sposób niezawodny i jednocześnie przyjazny dla klimatu” – pisze dr inż. Przemysław Żydak, członek zarządu/współwłaściciel Sotis Advisors.

Cały artykuł na stronie Deloitte.

il. Technologia SMR NuScale planowana w Polsce przez KGHM / NS Energy Business