Do Wisły wybiera się Anita. Od 4 do 6 września będzie brała udział w jubileuszowej (dziesiątej!) edycji konferencji Szkoła Górnictwa Odkrywkowego zorganizowanej przez Akademię Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jedno z tegorocznych zagadnień poruszanych podczas konferencji będzie m.in. bezpieczne wydobycie kopalin i minimalizacja zagrożeń naturalnych, a także uzyskiwanie decyzji środowiskowych – temat, który Anita ma w małym palcu.

Na konferencji zostaną przedstawione doświadczenia zakładów górniczych dotyczące fitoremediacji, różnorodności przyrodniczej na obszarach przemysłowych oraz ograniczania zanieczyszczeń z emisji niezorganizowanych, w tym emisji światła.

„To ostatnie zagadnienie jest zwykle mocno bagatelizowane w analizach emisji z obiektów przemysłowych. Ciekawa jestem doświadczeń inwestorów w tym zakresie” – mówi Anita Kuliś, członek zarządu Sotis Advisors.

Co jeszcze usłyszymy podczas Szkoły Górnictwa Odkrywkowego? Kilka referatów o aspektach prawnych prowadzenia działalności górniczej z uwzględnieniem udziału społeczeństwa. Nie bez znaczenia jest rola ESG (środowisko – społeczna odpowiedzialność – ład korporacyjny) w procesie transformacji energetycznej oraz doświadczenia z RFN. Referaty dotyczą zarówno zagadnień technicznych, jak i środowiskowych, prawnych i społecznych. Swoje doświadczenia przedstawią kopalnie kruszyw, węgla brunatnego, naukowcy, przedstawiciele administracji, prawnicy i dostawcy technologii.

Więcej na stronie SGO.

fot. Kopalnia odkrywkowa należąca do Yara International w Siilinjärvi w Finlandii/Wikipedia