„Energetyka jądrowa. Rodzaje reaktorów, działanie i budowa elektrowni” to pierwszy artykuł z cyklu #AtomInAction, w którym pojawiać się będą publikacje poświęcone energetyce jądrowej. Razem z ekspertami energetycznymi Deloitte będziemy przybliżać tematykę atomu w zakresie technologii, zastosowania oraz bezpieczeństwa pracy.
Energetyka jądrowa jest dziś szczególnie gorącym tematem. Z jednej strony pojawiają się informacje o przyjęciu oferty amerykańskiego Westinghouse na budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz podpisanie listu intencyjnego przez KHNP-ZE PAK-PGE w zakresie budowy elektrowni jądrowej na terenie ZE PAK. Z drugiej strony mamy kryzys energetyczny wywołany przez wojnę w Ukrainie oraz embargo na import surowców energetycznych z Rosji. W tym kontekście energetyka jądrowa, bezemisyjne źródło energii, zdolne do jej dostarczenia niezależnie od warunków meteorologicznych i zapewniające stabilną cenę jawi się jako rozwiązanie problemów energetycznych kraju.

„Udział elektrowni jądrowych w produkcji energii elektrycznej w Europie wyniósł w 2020 r. około 25% przy udziale w mocy zainstalowanej na poziomie około 12% (Dane Eurostat). W Unii Europejskiej trzynaście krajów dysponuje elektrowniami jądrowymi. Największy udział energii elektrycznej produkowanej z energii jądrowej mają takie kraje jak Francja (67%) oraz Słowacja (54%)” – pisze dr inż. Przemysław Żydak, członek zarządu/współwłaściciel Sotis Advisors.

Cały artykuł znajduje się na stronie Deloitte.