Aktualności

Oceniamy, pilnujemy, zmieniamy!



Za cztery lata w Świnoujściu powstanie nowy port kontenerowy. Pod względem wielkości ma być drugi w Polsce po terminalu Baltic Hub w Gdańsku (na zdjęciu). Również przy tym projekcie nie może zabraknąć Sotis Advisors.

Nowy port kontenerowy w Świnoujściu będzie mógł przyjmować dwa kontenerowce o długości 400 metrów. Jednocześnie! To największe kontenerowce na świecie, większych nie ma. No więc my przeprowadzamy audyty tego projektu w imieniu EBRD. A to oznacza, że kilka razy w roku oceniamy postępy prac: rozmawiamy z pracownikami na budowie, przedstawicielami rad dzielnic, lokalnych instytucji, jak dom pomocy społecznej czy biblioteka społeczna. Cieszymy się z sukcesów – dzięki naszym rozmowom poprawiły się warunki socjalne dla pracujących na budowie kobiet. To nie wszystko, oceniamy też wpływ projektu z punktu widzenia użytkowników plaży Stogi i okolicznego biznesu. Projekt rośnie i będzie miał realne przełożenie na ograniczenie emisji CO2.

fot. Baltic Hub

Gdy projekt zamienia się w rzeczywistość…

Co czujemy, gdy widzimy, że projekt, w którym braliśmy udział, nabiera kształtów? Radość, dużą radość, proszę państwa!

Radość i dumę! Na terenie Stoczni Gdańskiej powstaje fabryka morskich wież wiatrowych. Inwestycja ma wspierać rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce i Europie. Na pierwszym zdjęciu slajdach wizualizacja, a na kolejnym – dowód na to, że montaż największych słupów zakończono. Gratulacje! Gratulujemy, ale też bardzo się cieszymy, że projekt, w którym braliśmy udział, a dokładnie przygotowaliśmy środowiskowe i społeczne analizy „bankowalne”, wyszedł z fazy papierowej i coś, co przed chwilą było wizją architektów, zaczyna przypominać fabrykę.



Budowa fabryki wież offshore jest realizowana przez spółkę Baltic Towers Sp. z o.o., która powstała w wyniku współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L. Otwarcie zakładu zaplanowano na drugi kwartał 2025 – rocznie powstawać ma tam do 150 konstrukcji.

fot. Investmap.pl

My projektujemy, firma wdraża

Za nami kolejne spotkania z rybakami w Ustce, Łebie i we Władysławowie, podczas których Baltic Power, wspólny projekt ORLEN i Northland Power, zaproponował wdrożenie przejściowego systemu rekompensat dla operatorów łodzi komercyjnych rybackich, które swoje łowiska mają na terenie przyszłej budowy morskiej farmy wiatrowej oraz trasy kabla eksportowego. Obejmuje on także operatorów łodzi rekreacyjnych wędkarskich. System ten został zaprojektowany przez Sotis Advisors we współpracy z MIR-PIB.

Na rzecz Baltic Power działamy od kwietnia tego roku, m.in. przeprowadzając badania społeczne i uczestnicząc w spotkaniach z rybakami, administracją publiczną, projektując przejściowy system rekompensat oraz przyjmując i weryfikując wnioski o rekompensaty. Na ostatnim spotkaniu, które odbyło się 18-20 października w Ustce, Łebie i Władysławowie, przedstawiciele Baltic Power omówili m.in. szczegóły tymczasowego systemu rekompensat. Obowiązuje on na czas budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power albo do czasu wprowadzenia regulacji prawnych wypracowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Ministerstwem Klimatu.

Zlokalizowana na wysokości Łeby i Choczewa farma Baltic Power (~1,2GW) ma pokryć nawet 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, co odpowiada potrzebom ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce. Jest to jedyny projekt, który dotarł do fazy budowy. Obecnie trwa jej część lądowa, a w 2025 rozpocznie się kampania instalacyjna na morzu. Zakończenie budowy zaplanowano na 2026 rok. 

„Każde spotkanie ze środowiskiem rybackim pogłębia naszą wiedzę o tym sektorze gospodarki, lepiej rozumiemy obawy i problemy rybaków, nawiązujemy coraz lepsze relacje oparte na wzajemnym zaufaniu i wszyscy czekamy na oficjalne regulacje, które zobiektywizują mechanizm rekompensat dla wszystkich deweloperów morskich farm wiatrowych. Przygotowaliśmy przejściowy system rekompensat w ciągu kilku miesięcy, opracowując w międzyczasie różne jego warianty, podczas gdy na regulacje oficjalne wszyscy czekają już od września 2021. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest on idealny ani nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale jest, i to na ten moment jest najważniejsze. Możemy się dalej uczyć!” – mówi Anita Kuliś z Sotis Advisors.

fot. Baltic Power