Nasze portfolio

Green City Action Plan / fot. pexels.com

Współpraca przy budowie morskich farm wiatrowych

Od marca do września 20204 roku na zlecenie Equinora przygotowywaliśmy dokumenty projektu budowy morskich farm wiatrowych na potrzeby finansowania z banków inwestycyjnych, zgodnie ze standardami IFC, EBRD, EIB i Equator Principles: LRF dla komponentów morskich (offshore, Livelihood Restoration Framework), LRP dla komponentów lądowych (onshore, Livelihood Restoration Plan), plan zaangażowania interesariuszy (SEP, Stakeholders Engagement Plan), analizę pod kątem ludności rdzennej (Indigenous people analysis), plan zarządzania zabytkami i dobrami kultury (CHMP, Culture Heritage Management Plan), streszczenie nietechniczne projektu (NTS, Non technical Summary) oraz skrócone streszczenie projektu (CNT), plan zarządzania i monitoringu środowiskowego i społecznego projektu (ESMMP, Environmental and Social Management and Monitoring Plan). Działaliśmy w ścisłej współpracy z zespołem Polenergii i Equinora. Projekt realizowany był wspólnie z Multiconsult Polska, który przygotował dla inwestora: ocenę społeczną projektu (Social baseline study), ocenę wpływu na bioróżnorodność (Biodiversity Assessment) oraz przygotowuje obecnie plan zarządzania odpadami (Waste Management Plan) i plan zarządzania ruchem (Traffic management Plan).

 

Badania społeczne dla Baltic Power

Od kwietnia do czerwca 2024 roku przeprowadziliśmy badania społeczne wśród operatorów turystycznych i osób zajmujących się rybołówstwem na potrzeby planu przywracania dobrostanu (LRP) i ich ewaluację. Badania były wykonane zgodnie ze standardami IFC, EBRD, EIB i Equator Principles. Nasze działania objęły porty w Ustce, Łebie i we Władysławowie. Wszystkie badania poprzedzone były spotkaniami z rybakami i inwestorem (Baltic Power sp. z o.o.). Projekt realizowany na zlecenie inwestora we współpracy z Ramboll UK, który przygotowuje LRP.

 

Analiza na potrzeby budowy terminala multimodalnego w Świnoujściu

Od stycznia do marca 20204 roku przeprowadziliśmy analizę transformacji w kierunku zielonej gospodarki i przygotowaliśmy raport na temat dostosowania do porozumienia paryskiego (Green Economy Transition Analysis and Paris Alignment Report​) na potrzeby budowy terminala multimodalnego w Świnoujściu. Projekt realizowany zgodnie z wymogami IFC (International Finance Corporation) i EBRD w ramach doradztwa dla banków realizowanego przez zespół Arup (Lenders Advisory).

 

Analiza ESDD dla farm wiatrowych

Od listopada 2023 do lutego 2024 roku przeprowadziliśmy ESDD dla budowy fabryki wież morskich farm wiatrowych w Gdańsku. Analiza została wykonana na potrzeby banków inwestycyjnych, zgodnie z wymaganiami EBI i EBORu (in ENG: EIB i EBRD).

 

Ocena lokalizacji dla projektów SMR

Due Dilligence pod kątem wady zasadniczej w lokalizacji – dla budowy projektów SMR w Polsce realizowaliśmy w sierpniu-wrześniu 2023 roku. W tym czasie przeanalizowaliśmy potencjalne lokalizacje pod budowę SMR. Jedne wykluczyliśmy już po pierwszych pracach kameralnych, dla innych opracowaliśmy DD, analizując aspekty geologiczne, geotechniczne, sejsmiczne, hydrologiczne, społeczne i uwarunkowania przyrodnicze i inne kwestie wynikające z rozporządzenia lokalizacyjnego oraz dobrej praktyki. W pracy korzystaliśmy z dostępnych danych, wybraliśmy się też w teren.

 

Współpraca z ZUOP

Kolejny raz doradzaliśmy Zakładowi Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Współpracę zaczęliśmy od kwestii środowiskowych, tym razem zajmiemy się nowym składowiskiem powierzchniowych odpadów promieniotwórczych.

 

Audyt lokalizacji dla elektrowni jądrowych w Polsce

W ramach prac weryfikowaliśmy występowanie wad zasadniczych, tj. czynników wymienionych w paragrafie piątym rozporządzenia lokalizacyjnego, na podstawie dostępnych publicznie danych. Sprawdziliśmy również, jakie jest ryzyko problemów z oddziaływaniem na środowisko naturalne oraz wody.

 

Analiza dla banków inwestycyjnych

Braliśmy udział w opracowaniu środowiskowego i społecznego Due Diligence, w tym wykonaliśmy analizę GET (Green Economy Transition), analizę zgodności projektu z wymaganiami środowiskowymi. Dokumenty opracowano zgodnie ze standardami i politykami banków inwestycyjnych: Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Na ich podstawie banki te zaangażowały się finansowo w realizację rozbudowy tramwajów w Krakowie oraz budowę tramwaju do Mistrzejowic.

 

Pierwszy w Polsce GCAP (Green City Action Plan)

Braliśmy udział w opracowaniu pierwszego przyjętego w Polsce dokumentu GCAP (Green City Action Plan, Plan Działań Zielonego Miasta), który uchwaliła Rada Miasta Wałbrzycha w połowie grudnia w 2022 r. W ramach trwających ponad półtora roku prac z ekspertami Arupa i we współpracy z EBRD i Miastem przygotowaliśmy: Raport Oceny Technicznej (TAR, Technical Assessment Report) zawierający m.in. bazę wskaźników projektu, analizy stanu miasta w zakresie środowiska, emisji do powietrza, jakości wód, transportu, energii i budynków, Ocenę Dojrzałości Miasta pod kątem zastosowania rozwiązań inteligentnych (SMA, Smart Maturity Assessment), Raport Różnorodności (Gender Report).

 

 

Udział w negocjacjach umowy międzyrządowej

Ostatniego dnia września 2022 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla Kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów. W procesie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji GDOŚ inwestora reprezentowała merytorycznie Anita Kuliś, która wspiera projekt od połowy 2018 r., koordynując wyprowadzenie na prostą opracowanych dla niego dokumentów (raportu o oddziaływaniu na środowisko, zmian do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Anita aktywnie uczestniczyła w spotkaniach z organami administracji, w rozprawie administracyjnej otwartej dla społeczeństwa, konsultacjach transgranicznych w trybie art. 5 Konwencji z Espoo z Republiką Czeską i Republiką Federalną Niemiec. Jako jedyny ekspert zewnętrzny spoza zespołów rządowych i inwestora brała także udział w negocjacjach umowy międzyrządowej pomiędzy Republiką Czeską a Rzeczpospolitą Polską oraz umowy pomiędzy inwestorem a Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Współprowadzenie warsztatów z przygotowania dokumentacji

We wrześniu 2022 r. Anita Kuliś współprowadziła warsztaty dla zespołów Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Tauronu z przygotowania dokumentacji do procedury oceny oddziaływania na środowisko. Warsztaty zorganizowane przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlowa odbyły się w Wiśle i były poświęcone konkretnym problemom, z którymi borykają się inwestorzy. Uczestniczyli w nich również przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa – Instytutu Badawczego, którzy opracowują dokumenty dla tych inwestorów.

Strategia na lata 2022-2030 dla grupy kapitałowej

Braliśmy udział w opracowaniu Strategii na lata 2022-2030 dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Prace wykonane przez nasz zespół to:
– analiza wyzwań stojących przed Grupą Kapitałową JSW w perspektywie do 2030 i 2050 roku wynikających ze zmian w otoczeniu regulacyjnym i prawnym, w tym kwestii związanych z zasadą neutralności klimatycznej skutkujących docelowo odejściem od węgla energetycznego, a także koksowego
– analiza możliwych źródeł dywersyfikacji przychodów Grupy Kapitałowej JSW, m.in. poprzez wejście w segment odnawialnych źródeł energii i inne technologie
współopracowanie Strategii Środowiskowej dla JSW S.A. jako integralnej części całej strategii dla grupy kapitałowej.

 

Raport Oceny Technicznej (TAR, Technical Assessment Report)

Wykonaliśmy Raport Oceny Technicznej (TAR, Technical Assessment Report) na potrzeby Planu Działań Zielonego Miasta (GCAP, Green City Action Plan) zgodnie z wymaganiami Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Raport został wykonany dla miasta o liczbie mieszkańców ponad 1 mln (dane poufne).

Ocena dokumentów – projekt budowy elektrowni jądrowej

Od października 2019 r. do lutego 2021 Anita Kuliś wykonywała ocenę dokumentów opracowywanych na potrzeby charakterystyki lokalizacji dla projektu budowy elektrowni jądrowej o mocy ponad 3 tys. MWe w Azji. W tym czasie przeanalizowała pod kątem wymagań UE, banków inwestycyjnych oraz Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej (IAEA, International Atomic Energy Agency) szereg dokumentów z oceny badań stanu środowiska, w tym środowiska morskiego; kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz wybrane rozdziały raportu o oddziaływaniu na środowisko (dane poufne).

Tramwaj do Mistrzejowic/fot. materiały prasowe

Chłodnie kominowe/fot. pexels.com